Karashukeyev Yerbol Shyrakpayevich

Karashukeyev Yerbol Shyrakpayevich

Minister of Agriculture of the Republic of Kazakhstan, Member of the Holding Board of Directors

Born: November 26, 1976.

Citizenship: Republic of Kazakhstan.

Date of the first election to the Board of Directors of the Holding as the Minister of Agriculture of the Republic of Kazakhstan: February 4, 2022 (Order of the Minister of National Economy of the Republic of Kazakhstan dated February 4, 2022 #50).

Work and membership in the Boards of Directors/Supervisory Boards of other organizations: no.

Education: Graduated from the Kazakh State National University Al-Farabi, Modern Humanitarian Institute. Qualification in the specialty - economist, specialist in the field of management with the award of an academic degree of bachelor, master of economics, bachelor of law.

Work experience:

Started working as a chief specialist of the Department of Analysis and Market Surveys of the Agency of the Republic of Kazakhstan on Statistics.

From 2007 to 2009 - Chairman of the Board, member of the Board of Directors of the Fund for Financial Support of Agriculture JSC.

From 2010 to 2012 - Director of the Republican State Enterprise Center for the Study of Financial Violations of the Accounts Committee for Control over the Execution of the Republican Budget.

From 2012 to 2013 - General Director of the Institute of Oil and Gas Engineering and Information Technologies KBTU LLP.

From 2013 to 2016 - Deputy Chairman of the Board of Housing Construction Savings Bank of Kazakhstan JSC.

From 2016 to 2019 - Deputy Head of the Department of Social and Economic Monitoring of the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan.

From January to April 2019 - Chairman of the Treasury Committee of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan.

From April 2019 to March 2021 - Chairman of the Board of KazAgro NMH JSC.

In March 2021 - acting Deputy Head of the Department of State Control and Organizational and Territorial Work of the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan.

From April to July 2021 - Vice-Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan.

Since July 2021 - Vice Minister – and acting Minister of Agriculture of the Republic of Kazakhstan.

From September 1, 2021 - Minister of Agriculture of the Republic of Kazakhstan, reappointed from January 11, 2022.

He does not own shares of the Holding, as well as shares and participation interests of legal entities that are suppliers and competitors of the Holding.

calendar
of events

?

Didn't find
what you are looking for?

  • Официальный сайт Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы Нурсултана Назарбаева
  • Официальный сайт Президента Республики Казахстан
  • Парламент Республики Казахстан
  • Официальный информационный ресурс Премьер-Министра Республики Казахстан
  • Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
  • Library of the first president of the republic of Kazakhstan - Elbasy
  • Electronic resources aimed at expanding the scope of the Kazakh language
  • Казахстанский центр индустрии и экспорта